В чем будет заключаться реформа автобусных пассажирских перевозок: Авто новини від AUTO-Consulting - маршрут

Интернет-ресурс информационно-аналитической группы AUTO-Consulting  
Новини CARS TRUCKS BUSES ЗНИЖКИ % Статистика офіційний Ford Mustang Mach-E
Пошук по новинам

Розширений пошук
Розділи
Головна
Новини
 Ринок автомобілів
 Акції в автосалонах
 Тест-драйви
 Статистика автопродажів
 Ринок автобусів
 Ринок вантажівок
 Військова техніка
 Виробництво автомобілів
 Законодавство
 Автобізнес LIFE
 Дилерська мережа
 Кредити/лізинг/страхування
 Автохімія
 Сільгосптехніка
 Авто-електроніка
 Ринок запчастин
 Ринок шин
 Мототехніка
 Поради власникам авто
Розмитнення авто
Підписка на новини


• Новини по темі: маршрут
• Львівщина продемонструвала автобуси, які будуть курсувати за міжміськими маршрутами
• У Вінниці вийшли на маршрут ще 9 тролейбусів Solaris
• У Києві на маршрут вийшло 8 нових трамваїв Татра-Юг
• Чернігівський автозавод анонсує появу у 2023 році електробуса-маршрутки
• У Києві з 2 листопада усі тролейбусні маршрути будуть обслуговувати автобуси
• Міські автобуси TEMSA LF12 вже вийшли на маршрути в передмісті Києва
• Російські війська розстрілюють авто по маршруту Маріуполь-Запоріжжя. Фото
• Укравтодор запропонував більш швидкі альтернативні маршрути для пасажирських автоперевезень по країні
• Дакар-2022: Украинская команда преодолела уже четверть марафонского маршрута
• В Киев 29 больших автобусов MAN заменят старые «Богданы» на трех маршрутах
Ще по маршрут...
Новини від AUTO-Consulting
Всі новини по темі - Україна

В чем будет заключаться реформа автобусных пассажирских перевозок

ринок автобусів | Опубліковано - 2018-02-23 13:21:09 (11038 разів прочитано)
В чем будет заключаться реформа автобусных пассажирских перевозок - маршрут
Министр инфраструктуры Владимир Омельян анонсировал принципиально новый подход к выбору перевозчиков. Более того, в своей презентации указана цель реформы - покончить с "маршрутками", которые недвусмысленно иллюстрируют желтым "Богданом". Но как все это планируют внедрять на практике?
Як пише "Економічна правда" , 7 лютого уряд затвердив зміни до двох постанов, які стосуються порядку проведення конкурсу на регулярних автобусних маршрутах та правил надання послуг на автомобільному транспорті.

Кожен українець, який користується послугами перевізників, напевно, погодиться, що вони не надаються на належному рівні, і реформу варто було почати набагато раніше.



Вказані зміни, за словами представників Міністерства інфраструктури, в першу чергу, поліпшать життя пасажирів. Зміни стосуються покращення безпеки та якості перевезень, створення належних умов для людей з інвалідністю.

Крім того, за очікуваннями урядовців, внаслідок автобусної реформи з українських доріг повинні зникнути так звані жовті "Богдани".



Конкурсний підхід

В Україні існує кілька видів автобусних перевезень: міські, приміські, міжміські, внутрішньообласні, міжобласні та міжнародні. Останніх реформа не торкнеться, оскільки, за запевненням представників Мінінфраструктури, там і так все добре функціонує.

Для всіх інших перевізників, які хочуть "отримати маршрут", зберігається конкурсний підхід, але для міжобласних він буде проходити за заявницьким принципом.

Як це працює? Перевізник подає перелік документів, підтверджує, що відповідає вичерпному списку вимог, отримує дозвіл на перевезення пасажирів і починає працювати.



Переможець конкурсу укладатиме договір на п'ять років. Угоду можна продовжити ще на п'ять років, якщо не буде порушень і перевізник інвестуватиме в оновлення автопарку.

Якщо на отримання маршруту подаються два чи три перевізники і всі вони відповідають мінімальним вимогам щодо безпеки та якості і мають усі документи, то дозвіл надається усім.

Далі працюють базові правила ринкової економіки: компанії пропонують пасажиру найкращі умови, а він обирає перевізника.

Бальна система

Конкурс щодо міських, приміських, міжміських та внутрішньообласних маршрутів буде проходити за суттєво зміненою "бальною" системою.



"Якщо раніше бали перевізнику нараховували за кількість працівників і транспортних засобів, то тепер пріоритетом стали екологічність, якість і доступність для осіб з обмеженими можливостями", — зазначає директор департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень Мінінфраструктури Віктор Сасін.

За цією системою не існує максимальної кількость балів, яку перевізник може отримати на конкурсі. Також відсутній так званий нижній поріг для входу, тобто хто кращий, той і переміг.

За що перевізник може отримати бали?



Екологічність. Чим вищої категорії екологічності транспортний засіб (Євро-3 — Євро-6), тим більше балів нараховується за кожен з них.

"Це просто порахувати: є сертифікат і є автобус, за який отримуєш певну кількість балів. За Євро-6 — шість балів, за Євро-5 — п'ять балів. Все просто і зрозуміло", — розповідає Сасін.



Також бали даються за низькопідлогові автобуси. За кожен з них перевізник може отримати п'ять балів. За електробус дають сім балів, за автобуси на економічних видах пального (газодизель чи гібрид) — п'ять балів.

Автобуси для перевезення людей з інвалідністю оцінюються найвище — за них дають вісім балів.

"Щодо цих транспортних засобів ми врахували 99,9% пропозицій уповноваженого президента із справ людей з інвалідністю. Таким чином ми виконали майже всі європейські вимоги", — каже представник Мінінфраструктури.

З 2019 року перевізник буде зобов'язаний на приміських і міських маршрутах мати в автопарку не менше 35% таких транспортних засобів, а після 2020 року — 50%.



Крім "плюсів", перевізник може отримати "мінуси" за порушення правил безпеки.

"Якщо протягом року у ДТП з вини перевізника постраждала людина, і це доведено в суді, то з нього знімають десять балів", — пояснює Сасін.

Коли зникнуть маршрутки

"Маршруток немає. Вільний ринок та конкуренція спонукають переходити на комфортабельні неолайнери", — йдеться у презентації Мінінфраструктури, оприлюдненій главою відомства Володимиром Омеляном у день ухвалення цих змін.



"Мільйони людей в Україні будуть користуватися не морально і фізично зношеними маршрутками, часто нелегально переробленими з вантажних мікроавтобусів, а сучасними, комфортними, безпечними автобусами", — пообіцяв міністр.

Омелян додав, що ситуація на ринку автобусних перевезень зміниться вже скоро. Коли саме маршрутки зникнуть з доріг, Омелян не повідомляє.

"Ця реформа не всеохоплююча, вона відбувається на рівні двох постанов. Щоб кардинально змінити ситуацію, треба ухвалити зміни до закону про автомобільний транспорт. Тут нема великих ілюзій, що завтра маршрутки зникнуть.

Ми зробили перший крок, щоб трохи оновити рухомий склад і дати можливість пасажиру та перевізнику відчути, що ми йдемо до оновлення", — сказав Сасін.



Він наголосив, що в країнах східної Європи такі реформи тривали шість-вісім років. "Перші зміни в Україні зробимо протягом року, а далі треба вносити зміни до закону", — розповів посадовець.

На питання, коли реформа буде завершена, він відповів: "Я оптиміст, я би сказав — через три-п'ять років. Це моя суб'єктивна думка, але перші зміни ми відчуємо до кінця 2018 року".

Згори донизу

У міністерстві запевняють, що зміни в постанови пройшли багато кіл погоджень, громадських обговорень та отримали підтримку 95% великих асоціацій України.



"Зміни довго обговорювалися, і нам вдалося знайти баланс. Реформа не така кардинальна, яка рубає все згори донизу. Бізнес повинен прилаштуватися. Це перші кроки, які покажуть, що треба і можна змінювати", — сказав Сасін.



Представник Асоціації міжнародних автомобільних перевізників Володимир Балін підтвердив ЕП: вказані зміни з ними обговорювалися.

"У нас були зауваження. Деякі з них не врахували, але ми погодили зміни. Загалом — це крок уперед. Є ще певні технічні деталі, але сподіваємося, що вони будуть враховані", — розповів він.



Голова асоціації "Автоперевізники Київщини" Олексій Павленко сказав, що її члени активно критикували запропоновані зміни, але у підсумку схвалили проведення реформи.

Представники ще однієї асоціації перевізників відмовилися від коментарів до оприлюднення вказаних документів в "Урядовому кур'єрі".

Наразі Мінінфраструктури допрацьовує документи з Мінсоцполітики та уповноваженим із справ людей з інвалідністю.



"Будуть внесені технічні зміни з точки зору зауважень Мінсоцполітики. Вони цілком адекватні, ми їх приймаємо. Жодних фундаментальних змін порівняно з тим, що було ухвалено 7 лютого, не буде", — кажуть у Мінінфраструктури.

Очікується, що постанови будуть опубліковані і набудуть чинності наступного тижня.
FaceBook     Twitter     email     Telegram   Підпишись на канал в Telegram


Підпишись на новини на пошту
Новини по темі - Україна Всі новини по темі ринок автобусів


Цікаве по темі...
• Потужний український виробник автобусів реформував виробництво і отримав експортний контракт на 2024 рік
• Вінничина отримала 30 автобусів українського виробництва
• В Сумах стартувало виробництво міських автобусів
• Які електроавтобуси пропонують в Україні та світі. Огляд світових виробників
• В Україні пропонується вся лінійка автобусів та електробусів Otokar
• Київ отримав 22 пасажирські автобуси Arriva
• В 2024 році Temsa планує зайняти 10% ринку автобусів в Україні
• Уряд простимулює виробництво автобусів та спецтехніки в Україні
• У Вінниці випустили партію нових тролейбусів
• В Івано-Франківську запускають програму навчання водіїв-жінок для комунального транспорту
• У Вінницю поставили 2 автобуси VDL
• В Україні стартують продажі великих туристичних автобусів Temsa HD
Головні новини
• Які цікаві світові новинки представлені за останній тиждень
• В Україні стартують продажі великих туристичних автобусів Temsa HD
• Мерія Лондона буде передавати авто, що здані на утилізацію. На черзі - перші 50 швидких
• Для Ford Trucks доступний повний асортимент олив Opet
• Уряд затвердив механізм підтримки виробничих проектів. Які інвестори можуть розраховувати на компенсації витрат
• На шасі DAYUN виконали автомобіль для обслуговування та ремонту контактних мереж
• Iveco розширює партнерство ще з одним виробником
• В Україні стартувала сервісна акція на Renault «Обслуговування підвіски з вигодою до 25%»
• Заряджена легенда: У чому переваги офіційного Ford Mustang Mach-E перед версіями з ринку США
• Які шедеври світового автопрому створив Марчелло Гандіні
• Стало відомо, хто сприяв підписанню меморандуму Міноборони з південнокорейським виробником пікапів
• ООН придбала машини для розмінування Харківщини
• Ford Trucks та IVECO підписали Меморандум про взаєморозуміння
• Стала відома ціна першого електромобіля Xiaomi
• Європарламент схвалив нові стандарти викидів Євро-7
• Український виробник пропонує сток дорожніх комбінованих машин МДКЗ на базі JAC N120
• На автомобілі SEAT 2023 року діють спеціальні ціни
• У Вінницю поставили 2 автобуси VDL
• Українські виробники пожежної автотехніки опинилися на межі банкрутства через зупинку закупівель ДСНС
• Tatra збільшить виробництво до 2500 вантажівок в рік
Всі новини...

Авто- мото- музеї та колекції України
«Фаетон» Запорожжя
«Ретро Гараж» Львів
«Винтаж Гаражъ» Дніпро
«Машини часу» Дніпро
Музей КПІ Київ
Harley-Davidson Kyiv
«Мотомір» Камєнскоє
Ретромотомузей Львів
Zastava Умань
Мотоколекція OldCarService Київ
Гараж Януковича
Мотоколекція Берегово
Ретро музей Карлівка
Колекція Львівських мопедів
100 екземплярів за 100 років

Заводи, де виробляють
Ваші машини
Український авторинок за 100 років
ЗАЗ 2009 р., Як роблять ZAZ Forza 2011 р., ЗАЗ 2017 р.
Богдан (Черкасы), 2009, 2013, 2019 рік
Богдан JAC, Богдан-МАЗ
АвтоВАЗ
ЛуАЗ, ЛуАЗ 2016
Черкаський Автобус 2003, 2016 рік
КрАСЗ
Що залишилося від ЛАЗу
Що залишилося від КМЗ
Що залишилося від ХВЗ
Що залишилося від ЛМЗ
Єврокар
ЧАЗ
Часов-Яр
Історія КМЗ
Завод ім. Малишева
Київський БТЗ
Перший український автозавод
Велосипеди України
Audi
Jaguar Land Rover China
Peugeot
Porsche
Volvo
FSO
KIA Slovakia KIA Russia KIA Korea
Lamborghini
MG
BYD
Chery, Chery 2016
Geely, Emgrand EC8, Emgrand GC9
Great-Wall, 2012 рік
FORD Otosan
MAN & Neoplan Туреччина
IVECO
MAN
Scania Сідертельє
ГАЗ, ГАЗ 2010
УАЗ

Лічильники


SHALB  
Secured  




Купить машину на автопродаже? Автобазар Украины.

Популярні новини
• Потужний український виробник автобусів реформував виробництво і отримав експортний контракт на 2024 рік
• Стали відомі подробиці нової версії САУ "Богдана"
• Вінничина отримала 30 автобусів українського виробництва
• В Сумах стартувало виробництво міських автобусів
• Великий український автохолдинг запустив продаж вживаних автомобілів з гарантією
• В Україні знайшли рідкісну мотоколяску Київського мотозаводу
• В Україні з`явився ще один виробник автокранів
• В Урядових колах заговорили про 10% податок на купівлю авто
• Українським прокурорам і поліцейським передали 50 нових Toyota Land Cruiser Prado
• В Україні з’явився один з найдорожчих електрокросоверів
• В Україні пропонується вся лінійка автобусів та електробусів Otokar
• У лютому український авторинок продовжив зростати. Статистика продажів
• Чим здивував Женевський автосалон 2024
• На український ринок поставлять велику партію найдоступніших пікапів
• Українські виробники пожежної автотехніки опинилися на межі банкрутства через зупинку закупівель ДСНС
Акції у дилерів...
• В Україні стартувала сервісна акція на Renault «Обслуговування підвіски з вигодою до 25%»
• На автомобілі SEAT 2023 року діють спеціальні ціни
• У дилерів Volkswagen доступна партія кросоверів VW T-Roc за спеціальними цінами
• На популярні моделі Mazda в Україні діють спеціальні цінові пропозиції
• Сезон ваших переваг. В Україні ще доступні автомобілі BMW 2022 та 2023 років виробництва за спеціальною ціною
• Характер, що надихає. BMW 3 серії в наявності за спеціальною ціною
• В березні на Renault Koleos та Renault Captur діють акційні ціни
• Акція від Opet для СТО, Автомагазинів та Підприємств з власним парком техніки
• Розпочни сезон з Honda. На мотоцикли Honda діють спеціальні ціни
• На динамічний фастбек PEUGEOT 408 2023 року знижено ціни
• Сезон ваших переваг. На автомобілі BMW 2022 та 2023 років виробництва діє спеціальна пропозиція
• Спільна акційна пропозиція від Opet та АВТЕК
• 7-місний кросовер Mazda CX-9 доступний по спеціальній ціні від 1 539 500 грн.
• На Mazda CX-5 діє спеціальна цінова пропозиція
• Renault в Україні запускає вигідну сервісну акцію по заміні оливи двигуна
Авто історія
Історія АвтоЗАЗа
Історія Богдан/ЛуАЗ
Історія Черкаський автобус
Історія КМЗ / КМЗ 75 років
Музей Audi
Історія NSU
Музей BMW
Музей Citroen
Історія Citroen
Музей DAF
Музей Ferrari
Музей Fiat
Музей MG
Музей Peugeot
Історія Dangel 4x4
Історія Jeep
Музей Porsche
Музей Volvo
Парк Ferrari World Park
ВАЗ-2101 "Копійка"
ВАЗ-2121 "Нива"/LADA 4x4
LADA Sport
ГАЗ-24 "Волга"
ЛуАЗ-969
ЗАЗ-965
Перший український мотоцикл
Найперша мотоколяска К-1В
Перший київський мотоцикл К-1Б
Всі модели ЛМЗ
Історія Mini
Музей в Брюселі
Музей в Турині
Музей в Пекині
Музей в Шанхаї
Гараж Князя Монако
Авто королів XX сторіччя
Гараж Януковича
Китайський автопром
Турецький автопром
Корейський автопром
Авто II світової війни
Автівки Великої Перемоги
Авто Ленд-ліза
Лімузини російських вождів
Київський тролейбус
Київський автобус
Перші українські тролейбуси
Київський швидкісний трамвай
НТУ - 75 років
Перші авто та автоСМІ в Україні
ТОП10+ найстаріших автомобілів в Україні
Автономера Київа за 116 років
Статистика українського авторинку за 100 років
Скільки авто було продано в Незалежній Україні

Великі особистості Андре Сітроєн, Джорджетто Джуджаро, Луїджи Колані, Фердинанд Порше, Марчелло Гандіні, Mr. Dream Car Олексій Сахновський, Свємпа, київлянин Володимир Вєклич, Філіп Прибилой Д4
 
Зв'язок
Тел.: +38 063 233 43 31
Пишіть нам >>>
Зробити стартовою | У вибране
Експорт новин |
Реклама на сайті
Роздрук, збереження, переклад іншою мовою або носій матеріалів, опублікованих у новинах AUTO-Consulting, допускаються лише для особистого використання. Інше використання матеріалів (зокрема, часткова чи повна публікація) допускається лише з дозволу ІАГ AUTO-Consulting. Використання матеріалів www.autoconsulting.com.ua допускається за наявності гіперпосилання на www.autoconsulting.com.ua.