Зазвичай в кінці весни – на початку літа спостерігається певне пожвавлення на ринку вживаних автомобілів. Люди планують оновити свою техніку перед початком сезону відпусток, та й погода сприяє якісному огляду транспортних засобів. В цьому плані істотних змін з минулого року не сталося. Тренд на пожвавлення попиту спостерігається і у 2023 році.
Що стосується трендів на ринку вживаних автівок в ціновому аспекті, спеціалісти з імпорту автомобілів компанії West Auto Hub (WAH) кажуть: імпортувати надто дешеві вживані автомобілі сенсу немає через досить дороге розмитнення. Тому в Україну найчастіше ввозять автівки вартістю не менше 10-15 тисяч доларів. Такі автомобілі будуть відносно «свіжі», невеликого віку та в хорошому стані. Є частка автомобілів, які привозять з нижнього цінового діапазону, але дуже часто це робити немає сенсу, адже вартість буде така ж, як на вторинному ринку в Україні.
Також, продовжують імпортувати електромобілі. Цей сегмент є не надто популярним серед українців, проте їхня кількість в нашій країні помітно зростає. Темпи імпорту електромобілів не зменшуються. Така тенденція існує, бо на них діє так зване “нульове розмитнення”. Тобто якщо ви імпортуєте електрокар з-за кордону, вам не потрібно сплачувати всі податки – лише невеликий акциз, вартістю кількасот євро.
Зміну цін на літній сезон в умовах війни важко прогнозувати. Наразі індикаторів, які б говорили про різке збільшення цін немає.
На думку Остапа Новицького, аналітка AUTO.RIA, основний тренд, хоча й не дуже суттєвий, спостерігається хіба що в сегменті електромобілів: є помітне (на понад $1000) зниження середніх цін від початку року. Зараз середня ціна на вживаний електромобіль складає біля $22 тисяч. В цілому ж, в усіх сегментах вторинного ринку коливання цін такі ж природні, як було і в мирні часи.
Спеціалісти WAH прогнозують збільшення цін на транспорт в Європі, адже там відбувається криза – автомобілів на всіх не вистачає, тож вибір зменшується. Зараз автомобілі, які експортувались за кордон, користуються попитом і серед самих європейців. Українці вже конкурують з місцевими покупцями, внаслідок чого відбувається і зростання цін. Усе це впливає на вартість свіжопригнаних автомобілів в Україні не в кращу сторону.
На противагу Європі, в Україні ситуація дещо інша: якщо економіка України залишатиметься стабільною, то ціни на вживані автомобілі в цьому сезоні не зміняться, або навіть трохи впадуть.
Цікаво, що автомобілі, які були розмитнені за нульовою ставкою минулого року – значно вплинули на автомобільний ринок України та Європи загалом. Адже до України імпортували понад 200 000 автівок протягом цього періоду і вони автоматично стали учасниками цього ринку.
Наразі такі автомобілі суттєво не чинять прямий вплив на загальне ціноутворення вживаних авто. Певний, малопомітний вплив на ціни загалом спостерігався не далі, ніж за два місяці з моменту скасування цих пільг. За рахунок цих машин значно збільшився вибір та доступність транспорту. Проте, так як в Україні досить низький рівень автомобілізації (вдвічі нижчий ніж в Європі) негативного впливу не спостерігаємо, - кажуть експерти WAH.
Вподобання покупців загалом не змінились. Цього сезону вподобання українців в імпортних автомобілях залишаються незмінними: вони обирають практичні та недорогі моделі. Найпопулярнішими залишаються моделі німецького виробництва – Volkswagen Golf та Volkswagen Passat. Також в ТОП 5 імпортованих вживаних автомобілів ввійшли Skoda Octavia, Renault Megane та Renault Scenic.
Після 24 лютого минулого року, основний та єдиний тренд ринку автомобілів з пробігом (та й багатьох інших) полягає у виживанні, каже Остап Новицький. Наразі він застиг на умовному “статистичному плато” з сумарним обсягом близько 85 тисяч автомобілів в місяць, що складає приблизно 70% від обсягів “ковідного”, але довоєнного 2021 року. Тому в даних обставинах воєнного часу складно оперувати формулюваннями “сезонності”. Зараз на ринок впливають не природні, а скоріше геополітичні чинники.
Як бачимо, значних змін наші провідні експерти у цьому сезоні не прогнозують. Це те ж не погано, бо дає змогу прогнозувати свої майбутні придбання.
Які електрокари купують українці. Аналіз ринку
|